Ceremonia sadzenia Drzewa Wolności

Ceremonia sadzenia Drzewa Wolności

Centralnym wydarzeniem naszego programu było ceremonia posadzenia Drzewa Wolności. Drzewko zostało przywiezione spod Warszawy jest to dąb szypułkowy.

Centralnym wydarzeniem naszego programu było ceremonia posadzenia Drzewa Wolności. Drzewko zostało przywiezione spod Warszawy jest to dąb szypułkowy. Wieźliśmy go autobusem 710 i tramwajem 10 na Wole tuż po zmianie trasy tramwaju stąd mieliśmy zaskakująco łatwą drogę. Ceremonię poprzedziły przygotowania z Teatrem Zgoda, który dał oprawę artystyczną tego wydarzenia. Spotkanie z aktorami Teatru Zgoda było w samie sobie ciekawe i ciepłe. Byliśmy pod wrażeniem otwartości aktorów i gotowości użyczenia nam ich talentów i kreatywnością reżyser Agaty Adamek i kompozytora i dyrygenta Zbyszka Gozdeckiego. Przygotowany został uprzednio dół do wsadzenia drzewa i tablica pamiątkowa zrobiona przez jednego z członków rodzin w ramach wkładu wolontariackiego. Jest to piękny kawałek pnia sosny z nazwą projektu, imieniem inicjatora Klub Perła i partnerami Funduszem Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie i Wolskim Centrum Zdrowia Psychicznego.

O oznaczonej godzinie przybyli zaproszeni goście Burmistrz dzielnicy Wola, Dyrektor Szpitala Wolskiego, personel Wolskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, pacjenci, rodziny, przyjaciele. Mistrzem ceremonii była pani Agata Adamek. Po wygłoszeniu przemówień otwierających dwie osoby z Klubu Perła przedstawiły założenia projektu Wolni Razem podkreślając konieczność otworzenia się na potencjały osoby. Następnie posadziliśmy drzewko. Pierwsze szufle ziemi wsypali pan Burmistrz i Dyrektor Szpitala. Była to bardzo uroczysta chwila.

W nawiązaniu do niepowtarzalnych zdolności zebranym osobom zostały rozdane paski białego płótna na których miały napisać swój talent. Paski te następnie zostały połączone tworząc wielkie koło otaczające drzewko. Pan Burmistrz został poproszony o otworzenie tej przestrzeni potencjałów. Ceremonii towarzyszyła muzyka na prostych instrumentach perkusyjnych którą wykonywali aktorzy Teatru Zgoda. Z czasem nastrój chwili przerodził się w taniec i wydawało że wszyscy są poruszeni. Szczególnie wzruszającym momentem było otrzymanie bukietu wrzosów od nieznanych przyjaciół z jednego z Domów Opieki Środowiskowej. Następnie goście zostali zaproszeni na poczęstunek.